Néhány nappal ezelőtt Menczer Tamás, külügyi államtitkár egy, több hírportálon is megjelent videóban modernkori keresztényüldözéssel vádolta meg a Duna-Ipoly Nemzeti Park igazgatóját, dr. Füri Andrást és egyesületünket, nevesítetten engem, az egyesület elnökét.
Ezt mélységesen felháborítónak tartjuk, és a leghatározottabban visszautasítjuk, visszautasítom.
Egyesületünket közel 20 éve alapítottuk. Céljainkat nevünk is leírja. Folyamatosan szervezzük programjainkat. Például közösségi kertet hoztunk létre és működtetünk, komposztáló programot indítottunk, környezeti nevelést folytatunk, a helyi védettséget élvező kastélyparkot védjük. Rendszeresen tartunk Ökofilmklubot és szervezünk előadásokat környezet- és természetvédelmi témákban. Mi vásároltuk a fákat településünk legnagyobb játszóterére, amelyeket más civil szervezetekkel közösen ültettünk el. Munkásságunkat az Önkormányzat 2017-ben Nagykovácsiért emlékéremmel ismerte el.
Nagykovácsi helyi értéktárában az első helyen szerepel a Szénások Európa Diplomás terület, azon belül is a Nagy-Szénás. Kaán Károly, neves erdőmérnök, aki a modern hazai természetvédelem úttörője volt, már 1931-ben javasolta a Kis- és Nagy-Szénás védetté nyilvánítását, de a terület végül csak 1951 óta védett. Jelenleg fokozottan védett, Európa Diplomás terület, amiből az országban mindössze három van.
Néhány évvel ezelőtt tűnt fel a Nagy-Szénáson egy illegálisan felállított kereszt, ami sajnálatos módon ez év augusztusában vandálok áldozata lett. Ezután a lakosok önszerveződésbe kezdtek, majd a KDNP helyi szervezete kérelmezte egy új, beton alappal rendelkező kereszt felállításának engedélyezését. Több helyi lakossal egyetemben egyesületünk is felhívta a figyelmet arra, hogy a fokozottan védett területen a jogszabályok tiltják bárminemű létesítmény felállítását, ami nem közvetlenül természetvédelmi célokat szolgál. Ez vonatkozik bármilyen, nem természetvédelmi célú tárgyra, így egy keresztre és betonalapra is, minden ideológiától függetlenül, a védett természeti értékek megtartása érdekében.
A terület kezelőjétől, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságától állásfoglalást kértünk, válaszukban azt írták, hogy a Nagy-Szénás hegyre tervezett kereszt felállítását a védett természeti és Natura 2000 terület kijelölésével, fenntartásával és védelmi céljaival nem tartják összeegyeztethetőnek.
Sajnos a Kormányhivatal a hatályos jogszabályok és annak ellenére, hogy a nemzeti park a védett területen kívül javasolta kereszt elhelyezését, engedélyezte egy új kereszt felállítását a Nagy-Szénás csúcsán. Ezt az engedélyt támadtuk meg, mert úgy gondoljuk, hogy a jogszabályok mindenkire vonatkoznak.
Többen azt mondják, hogy ugyan, mit számít az a kis terület, amit egy kereszt elfoglal? Mit számít egy rókalepke, fűrészlábú szöcske, daravirág…? Bagatellizálják a helyzetet, és kommunikációjukkal megpróbálják hitelteleníteni a több évtizedes tapasztalattal rendelkező szakemberek állásfoglalását.
Szeretnénk hangsúlyozni, hogy nem azért ellenezzük a keresztet, mert kereszt; egy lebetonozott napóra ellen is tiltakoznánk. (A tervek szerint itt egyébként egy 3 méteres keresztről van szó, amihez az építőanyagot is fel kell szállítani).
A természet egy nagyon bonyolult, finoman összecsiszolt szerkezet, melynek nem lehet egy-egy elemét kiemelni. Az érvelés miszerint egy kis terület nem számít, sajnos nem működik, hiszen most egy kicsit itt, máskor amott építkezünk – vegyük észre, milyen sok fajt kipusztítottunk már „ugyan mit számít ez az apróság” alapon. A természet olyan, mint egy óraszerkezet, amibe ha belenézünk ott van a sok sok apró alkatrész. De ha kiveszünk egyet, akkor az egész elromolhat. Erről szól a biológiai sokféleség védelme, amit az Európai Bizottság is fontos stratégiai célnak tekint.
Keresztet sok helyen lehet állítani, Nagy-Szénás viszont csak egy van. Semmi kifogásunk a keresztállítás ellen, ha azt nem a fokozottan védett területen állítják fel, ahogy a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága is javasolta.
A keresztényellenesség vádját ismételten határozottan visszautasítom, és felháborítónak tartom, hogy keresztényüldözéssel vádolnak egy, a természet védelmével foglalkozó egyesületet és személyesen engem. Itt a jogszabályok betartásáról van szó, nem vallásról. Magyarországon jogegyenlőség van. Hisszük, hogy a hitét mindenkinek elsősorban saját szívében, lelkében kell hordoznia, ápolnia, tisztelve a természetet, embertársait és más élőlényeket.
Úgy szeretnénk megőrizni a természetet és a Nagy-Szénást is, hogy a legtöbb védett faj számára biztosíthassa fennmaradáshoz az optimális környezetet.
Menczer Tamás államtitkár, országgyűlési képviselő 2023. október 28-án közzétett felhívásával kapcsolatosan a Klubrádió interjút kért egyesületünk vezetőjétől, Vojczek Judittól, melyet itt hallgathatnak meg:
Az előzményekről, kapcsolódó iratokról itt olvashatnak.