- Vojczek Judit
Néhány nappal ezelőtt Menczer Tamás, külügyi államtitkár egy, több hírportálon is megjelent videóban modernkori keresztényüldözéssel vádolta meg a Duna-Ipoly Nemzeti Park igazgatóját, dr. Füri Andrást és egyesületünket, nevesítetten engem, az egyesület elnökét.
Ezt mélységesen felháborítónak tartjuk, és a leghatározottabban visszautasítjuk, visszautasítom.
Egyesületünket közel 20 éve alapítottuk. Céljainkat nevünk is leírja. Folyamatosan szervezzük programjainkat. Például közösségi kertet hoztunk létre és működtetünk, komposztáló programot indítottunk, környezeti nevelést folytatunk, a helyi védettséget élvező kastélyparkot védjük. Rendszeresen tartunk Ökofilmklubot és szervezünk előadásokat környezet- és természetvédelmi témákban. Mi vásároltuk a fákat településünk legnagyobb játszóterére, amelyeket más civil szervezetekkel közösen ültettünk el. Munkásságunkat az Önkormányzat 2017-ben Nagykovácsiért emlékéremmel ismerte el.
Nagykovácsi helyi értéktárában az első helyen szerepel a Szénások Európa Diplomás terület, azon belül is a Nagy-Szénás. Kaán Károly, neves erdőmérnök, aki a modern hazai természetvédelem úttörője volt, már 1931-ben javasolta a Kis- és Nagy-Szénás védetté nyilvánítását, de a terület végül csak 1951 óta védett. Jelenleg fokozottan védett, Európa Diplomás terület, amiből az országban mindössze három van.
- Vojczek Judit
Néhány éve feltűnt a Nagy-Szénás tetején egy fakereszt, illegálisan, engedély nélkül. A Duna-Ipoly Nemzeti Park (DINPI) egy 2020-as határozata szerint a keresztet pár hónapon belül le kellett volna bontani. Ez nem történt meg, ám 2023. augusztus 19-én vandál módra kiszedték és elégették, ami több nagykovácsi lakos körében nagy felháborodást váltott ki, és elindítottak egy gyűjtést a kereszt helyreállítására.
- Peregovits László
Ha megkérdeznénk Nagykovácsi polgártársainkat arról, hogy milyen nevezetes, őshonos vagy ritka fajok élnek szűkebb környezetünkben, tapasztalataim alapján sajnos nem lesz hosszú a lista. Egy fajt azonban szerencsére szinte mindenki megemlít, a dolomitlent. Pontosabban szinte mindenki pilisi lent mond, bár a szakmában elfogadott magyar neve a dolomitlen (Linum dolomiticum). Borbás Vince, a 19. század egyik legnevesebb botanikusa írta le 1897-ben ezt a bennszülött, azaz kizárólag Magyarországon, a Duna–Ipoly Nemzeti Park Szénás-hegycsoportjában élő törpecserjét. Fokozottan védett, eszmei értéke 250000 Ft.
- Peregovits László
A nagyezerjófű (Dictamnus albus) a rutafélék (Rutaceae) családjának egyetlen magyarországi képviselője. E családba mintegy 1600 faj tartozik, melyek egyetlen őshonos magyarországi képviselője a nagyezerjófű.